През зимата сме доста по-ограничени откъм пресни продукти, но пък прекарваме повече време вкъщи и съответно – готвим по-често. Има доста начини, с които да направим ястията, които приготвяме, по-вкусни, по-питателни, и най-важното – по-полезни.
Използвай повече ядки
Ядките са отличен вариант за допълнителна енергия на закуска или следобед, с които да си набавиш протеини, полезни мазнини и минерали. Но освен това те са и отлично допълнение към много ястия.
Запечени на сух тиган орехи, лешници или бадеми перфектно се вписват към зимни салати на основата на цвекло, моркови, спанак или други зеленолистни зеленчуци. Добра комбинация са и с риба или запечени зеленчуци, на които добавят хрупкавост и аромат.
За да се възползваме максимално от онова, което природата е пакетирала за нас в ядките, следва да имаме предвид няколко факта, отдавна известни на науката:
– Ядките може да предизвикват затруднения при хора с проблеми на жлъчката или черния дроб, тъй като за тяхното смилане тези органи трябва да синтезират липаза (ензим от жлъчката и черния дроб);
– Ядките съдържат ензимни инхибитори като фитиновата киселина. Благодарение на нея, насекомите не ги ядат. Но тази киселина предизвиква затруднения в стомаха. Затова ядките трябва да се киснат сурови преди консумация, за да се разтворят във вода инхибиторите, а съдържанието на ценни вещества да се увеличи.
Друг вариант е да използваш ядкови масла или ядкови тахани, за да придадеш вкус, плътност и полезни мазнини към сосове и дресинги.
Добави повече сурови зеленчуци
Салатата не е единственият начин да добавим повече сурови зеленчуци в менюто си – защото те ни държат по-дълго време сити, от тях си набавяме повече фибри, витамини и минерали, в сравнение с готвените.
Моркови, нарязани на тънки пръчици, например, са добра комбинация с домашно приготвен хумус. Или пък добави прясна краставица към сандвича за обяд в офиса.
Овкусявай умно
Често, когато на едно ястие му липсва вкус, си мислим, че му липсва сол. Истината е обаче, че в повечето случаи липсва киселинност.
Сигурни сме, че няма да пропуснеш да добавиш ябълков оцет или балсамико към дресинга за салатата, но не спирай дотук – добави капки лимон към супата, резени грейпфрут към печената риба, или няколко шайби лимон към месото. Резултатът е учудващо приятен.
От диета към балансирано хранене
За да бъдат трайни, промените в начина на хранене трябва да настъпват постепенно и плавно, следвайки естествените процеси в тялото ти. И все пак балансираното хранене е малко повече от добре познатото „хапвай от всичко по малко“. То се гради на правилното съотношение на макронутриентите (въглехидрати, мазнини и белтъчини) в комбинация с набавянето на всички необходими микронутриенти (витамини, минерали и фитохимикали) и запазването на удоволствието от храната.